Blog Index
The journal that this archive was targeting has been deleted. Please update your configuration.
Navigation

Open Gyms/Workouts 

Some of the Nova 94 coaches will schedule some open gyms/workouts which are free of charge and open to the public.  At the open gym the players will be run through drills and scrimmages, and the coaches will be on hand to answer any questions that players or parents may have.  

The following open gyms have been scheduled

HS Girls Open Gym
Sunday, February 11, 4-6PM

Dogwood ES, 12300 Glade Drive, Reston, Virginia

Tryouts

Registration for Spring/Summer 2018 tryouts is now open.  You can register at this LINK.  Tryouts dates/times/locations will be listed on this page as they are determined.  Tryouts for elementary and middle school aged teams will begin at the end of January and continue through February.  Tryouts for HS age teams will begin in late February and continue into early March.  Tryout information should be posted by mid January for most age groups.  Players should attend all tryout sessions for an age group if they are able.

Tryout Locations:

Nzone, 14550 Lee Rd, Chantilly, VA 20151
Kilmer MS, 8100 Wolftrap Rd, Vienna, VA 22182
Flint Hill ES, 2444 Flint Hill Rd, Vienna, VA 22181
Centreville HS, 6001 Union Mill Rd, Clifton, VA 20124
Dogwood ES, 12300 Glade Drive, Reston, VA 20191
Basis School, 8000 Jones Branch Dr, McLean, VA 22102

The following tryouts have been scheduled (others will added in italics as scheduled):

2nd Grade Girls:  Training Coach Jessilyn Conicelli

Saturday, February 24, 12-115PM, Kilmer MS

3rd Grade Girls:  Coach Bruno Corras/Ruben Andrade

Saturday, January 27, 9-1030AM, Kilmer MS
Saturday, February 3, 130-3PM, Kilmer MS

4th Grade Girls:  Coach Rohit Setty

Saturday, January 27, 9-1030AM, Kilmer MS
Saturday, February 3, 130-3PM, Kilmer MS

5th Grade Girls:  Coach Christine Shamloo

Sunday, January 28, 1030-12PM, Flint Hill ES
Sunday, February 4, 12-130PM, Flint Hill ES

6th Grade Girls:  Coach Amanda Lockey/Ariel McKinney

Saturday, February 3, 9-1030AM, Kilmer MS
Sunday, February 4, 9-1030AM, Flint Hill ES
Sunday, Februray 11, 9-1030AM, Flint Hill ES

7th Grade Girls:  Coaches Darren Goldberg/Anthony Cooch/Kirk Intermill

Saturday, January 27, 130-3PM, Kilmer MS
Sunday, January 28, 9-1030AM, Flint Hill ES
Saturday, February 3, 1030-12PM, Kilmer MS
Saturday, February 10, 3-430PM, Kilmer MS (Regional Team only)

8th Grade Girls:  Coaches Christie Shumadine, Rohit Setty

Saturday, January 27, 1030-1200PM, Kilmer MS
Monday, January 29, 6-730PM, Basis School
Sunday, February 4, 1030-12PM, Flint Hill ES
  (cancelled)

9th Grade Girls:  Coaches Bruno Corras, Cedric Ollison

Sunday, February 25, 9AM-12PM, Centreville HS
Sunday, March 4, 9AM-12PM, Centreville HS

10th Grade Girls:  Coaches Bruno Corras, Sierra Edwards

Sunday, February 25, 9AM-12PM, Centreville HS
Sunday, March 4, 9AM-12PM, Centreville HS

11th Grade Girls:  Coaches Bruno Corras, Cornelius Snead, Diana Martinez

Sunday, February 25, 9AM-12PM, Centreville HS
Sunday, March 4, 9AM-12PM, Centreville HS

7U Boys & 8U Boys Training:  Training Coach, Jessilyn Conicelli

Saturday, February 24, 130-245PM, Kilmer MS
Tuesday, March 13, 7-8PM, Forest Edge ES

8U Boys:  Coach Paul Stolburg, Training Coach(Blue):  Jessilyn Conicelli

Saturday, February 24, 1030-12PM, Kilmer MS
Sunday, February 25, 12-130PM, Flint Hill ES

9U Boys:  Coaches Patrick Brooks, TBA

Saturday, February 10, 12-130PM, Kilmer MS
Sunday, February 11, 1030-12PM, Flint Hill ES
Sunday, February 18, 1030-12PM, Flint Hill ES

10U Boys:  Coaches Nick Jones, Don Ainsworth

Saturday February 10, 1030-12PM, Kilmer MS
Sunday February 11, 2-330PM, Dogwood ES
Sunday February 18, 9-1030AM, Flint Hill ES

11U Boys:  Coaches Bryant Lee, Darnell Norman, Jerry Edmonds

Saturday, February 24, 9-1030AM, Kilmer MS
Saturday March 3, 130-3PM, Kilmer MS
Sunday, March 11, 9-1030AM, Flint Hill ES

12U Boys:  Dean Marsden, TBA

Saturday, January 27, 12-200PM, Kilmer MS
Saturday, February 3, 9-1030AM, Kilmer MS
Saturday, February 10, 130-3PM, Kilmer MS

13U Boys:  Coaches Tim Mulcahy, Paul Stolburg

Saturday, February 10, 9-1030am, Kilmer MS
Saturday, February 17, 9-1030am, Kilmer MS
Saturday, February 24, 12-130PM, Kilmer MS

14U Boys:  Coaches Drew Smerdzinski, Sean Wurtzel, Todd Lanier, Joe Scorah

Saturday, February 17, 7-9PM Nzone
Saturday, February 24, 5-7PM, Nzone
Sunday,   February 25 8-10PM, Nzone

9th Grade Boys:  Coaches John Fennig, Jon Heslep, Michael Hurt

Saturday, February 17, 3-5PM, Nzone
Sunday, February 18, 8-10PM, Nzone
Saturday, February 24, 7-9PM, Nzone

10th Grade Boys:  John Vaughn

Saturday, February 24, 3-5PM, Nzone
Saturday, March 3, 3-430PM, Nzone

11th Grade Boys:  Andrew Adkins

Saturday, March 3, 7-9PM, Nzone
Sunday, March 4, 8-10PM, Nzone
Saturday, March 10, 6-8PM, Nzone (if needed)